goforadventure Relacja z Paralotniowego wyjazdu Nepal 2010, Paralotnie Pokhara, Wyjazdy paralotniowe, Aktywny wypoczynek, Seminaria paralotniowe, GoTravel, goforadventure

Wyjazd paralotniowy Nepal 2010 - Pokhara - informacje praktyczne

13.12.2010
Wyjazdy paralotniowe - RELACJE - GO4ADVENTURE Sport&Travel Agency >>
  • Latanie na paralotniach w Nepalu, podobnie jak w Polsce, wymaga wykupienia pozwolenia będącego odpowiednikiem polskich flycard. A właściwie nawet dwóch. Jedno z nich jest oficjalnym pozwoleniem Nepalskich Cywilnych Sił Powietrznych (Civil Aviation Authority of Nepal), zezwalające na latanie na paralotni na terenie Nepalu w okolicy Sarangkot – koszt ok. 45E. Natomiast drugie to opłata pobierana przez Nepalską Organizację Sportów Powietrznych – koszt ok.15E. Trzeba otwarcie przyznać, że jest to jedna z najdroższych paralotniowych miejscówek na świecie, lecz widoki i doznania, których można doświadczyć w trakcie lotu wynagradzają z nawiązką poniesione koszty!
  • W okolicach Pokhary najpopularniejszym startowiskiem jest góra Sarangkot, na której znajduje się kilka startowisk. Ich opiekunami są lokalne szkoły paralotniowe, jednakże wykupienie powyższych pozwoleń na latanie uprawnia do korzystania z każdego ze startowisk.
  • Bezproblemowy dojazd na startowisko zapewniają taksówki. Do jednego samochodu optymalnie mieszczą się trzy osoby wraz z bagażami. Cena w porównaniu do standardów europejskich nie jest wygórowana – wynosi ok. 6E za przejazd niezależnie od ilości osób.
  • Oficjalna wysokość do której można latać w Nepalu wynosi około 1850 m n.p.m. W praktyce wielu pilotów przekracza tą wysokość. Jednak nad doliną rzeki Yangdi Khola, znajdującej się na północ do Sarangkotu, często widać nisko lecące samoloty zmierzające do lądowiska znajdującego się w Pokharze, tak więc w trakcie przeskoków na zbocza leżące na północ od startu, należy mieć na uwadze oficjalną wysokość do której można wykonywać loty. Nad samym obszarem miasta Pokhara oraz na południe od jeziora Phewa występuję całkowity zakaz wykonywania lotów paralotniowych.

 

POWRÓT