Rejony wspinaczkowe
Wyjazdy wspinaczkowe - Rejony wspinaczkowe TOPO ClimbCamp GO4ADVENTURE >>

HVAR CLIFFBASE, Chorwacja – opis rejonu + topo

 

GDZIE? Wyspa Hvar, a dokładnie…
Chorwacka wyspa rozmarynu i lawendy, rozciągająca się pomiędzy Bracem i Korculą. Oddzielona od stałego lądu wodami Adriatyku, z północy urozmaicona przez liczne zatoki i półwyspy, od południa stromo i skaliście opadająca do morza. Łagodny klimat, sródziemnomorska przyroda, liczne winnice, gaje oliwne rozciągające się w kamienistej scenerii, wyciszonej aurze… Hvar jest dzisiaj uważany za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie.
Rejon wspinaczkowy Cliffbase mieści się w małej turystycznej mieścinie Sv. Nedjelja, która jednak poza ścisłym sezonem świeci całkowitymi pustkami. Jeden sklepik, piekarnia, dwie knajpy, kościół i mnóstwo apartamentów. Dotarcie pod skały jedynie drogą pieszą (ok.10-15minut) wzdłuż wybrzeża.

 

CZYM? Się to miejsce wyróżnia…

 • Wspin dla łojantów, plaża, ciepła woda i turkusowe morze dla towarzyszy – plażowiczów i… łojantów (DWS-y!!!)
 • Wspinanie sportowe, jedno- i wielowyciągowe, deep water soloing.
 • Perfekcyjne tarcie, doskonale obite drogi.
 • Gwarantowana słoneczna pogoda i niepowtarzalny kolor wody.
 • Wyjątkowa możliwość wyciszenia i chillout’u - zacisze małego, przytulnego miasteczka z klimatycznym starym portem.
 • Tanie, dobre, lokalne wino :)
 • Niepowtarzalna atmosfera samego miejsca oraz przepiękne formacje skalne.

 

JAKIE? Możliwości wspinu tutaj mamy…
Kilkuset metrowy nadmorski klifu o wysokości do 42 m (polecana lina o długości 70-80m). Pomarańczowo-żółty wapień zapewniający doskonałe tarcie. Ze względu na południową wystawę klifu większość dróg znajduje się w pełnym słońcu (kilkanaście na obszarze zacienionym przez wolnostojącą wieżę). Wspinaczka tutaj jest więc szczególnie zalecana wiosną, jesienią, a latem z pominięciem godzin okołopołudniowych (temperatury dochodzące do 40 stopni)!

Cliffbase to ponad 100 świetnie obitych dróch + niezliczona ilość DWS-ów (deep water soloing). Drogi jedno, dwu i trzywyciągowe z doskonale przygotowanymi stanowiskami. W większości piony i przewieszenia. Trudności w zakresie od 5b do 8a. Bardzo ciekawe formacje, głównie wyżłobione przez wodę i bardzo urozmaicone nawet w obrębie jednej drogi (od dziurek, klam, podchwytów, jamek, przez rysy, kominki, kaloryferki, odciągi, mega ostre krawądki i „grzebyczki”, na lekkich połogach kończąc).

 

JAK? Dojechać…
Ostarva – Brno – Wiedeń – Graz – Maribor – Zagrzeb – Split lub Drvenik – Hvar (Stari Grad lub Sucuraj) - Sv. Nedjelja

 

Winiety:

 • Czechy 250 CZK,
 • Austria 7,90 E;
 • Słowenia 30 E,
 • Chorwacja – bramki, łącznie ok. 200 Kun.

Większość drogi pokonujemy autostradą .Na wyspie drogi wąskie i kręte, jednak niesamowicie atrakcyjne widokowo. W Splicie (rejs do Starego Gradu, dłuższy, droższy pobyt na promie, mniej jazdy po wyspie) lub w Drveniku (rejs do Sucuraju) krótszy, tańszy pobyt na promie, więcej jazdy po wyspie) Przewoźnik JADROLINIJA http://www.jadrolinija.hr/pdfs/splljeto11.pdf. Prom o 5,30 jest głównie dla zaopatrzenia wyspy i płyną nim zazwyczaj same dostawcze samochody. W sezonie letnim na prom najlepiej być 2 godz. wcześniej. Na Hvarze oznaczenie dróg bardzo dobre. Stacje benzynowe znajdują się w Starim Gradzie, Jelsie i Hvarze.

 

GDZIE? Możemy spać…
W miasteczku znajdziemy całe mnóstwo apartamentów. Ceny ok 15–20e/os. Zalecane jest załatwianie noclegu prze właściciela Cliffbase’u Mira: cliffbase@cliffbase.com Dojście do Cliffbase’u ok. 15min, na plażę 5min. Można również mieszkać w „skalnym” domku Mira pod samą skałą i tuż nad wodą. Domek bardzo ciekawy, po części wkomponowany w skały znajdujące się na brzegu – ciekawy klimat.

 

O CZYM? Ważnym należy jeszcze pamiętać…

 • Wejście do Cliffbase’u jest płatne ok. 29 kun/os/dzień. Jednak warto zapłacić za tak czysty, schludny, dobrze przygotowany i klimatyczny rejon wspinaczkowy.
 • Poza sezonem w Sv. Nedjelji działa jeden, raczej słabo zaopatrzony sklep, natomiast nie funkcjonuje żadna restauracja. Najbliższe sklepy i restauracje znajdziemy w Jelsie.
 • Jedzenie: trochę droższe niż u nas. Przykładowe ceny: woda 5l z promocji – 13 kun, ser żółty – 30 kun, dżem 380g – 13 kun, ryż 4x125g – 13 kun, pomidory 1 kg – 11 kun, figa suszona 1 kg – 35 kun, duża pizza – 45 kun, miejscowe wino – ok. 50-60 kun za butelkę . Często polecany jest Prosek :)
 • Waluta: kwatery rozliczamy w Euro, w sklepach płacimy kunami/kartą. Bankomaty w dużej ilości w Jelsie, Starim Gradzie i Hvarze. Często wybierana gotówka z bankomatu jest przeliczana po atrakcyjniejszym kursie niż w kantorach w Polsce.


CIEKAWE? Co też można tu jeszcze zobaczyć lub zrobić…
Miejscowości:

 • Hvar – Miasto Hvar na wyspie cieszy się reputacją jednego z najbardziej ekskluzywnych i eleganckich miejscowości wypoczynkowych na wybrzeżu Dalmacji. Hvar, nazywany "chorwacka Maderą" może pochwalić się ilością słonecznych dni, która jest tu większa niż w jakimkolwiek innym miejscuw kraju. Hvar jest także centrum uzdrowiskowym, gdzie leczy się alergie. Marmurowe alejki Hvaru, zamknięte dla ruchu kołoweg,o przypominają nastrojem Wenecję. To w czasie panowania weneckiego miasto wzbogaciło się dzięki eksportowi wina, lig i ryb. W mieście znajdują się mury z VII w., najstarszy teatr miejski w Europie otwarty w 1612, muzea, galerie i wystawy, przyjazne knajpki i kawiarenki, port. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzin! Informacje o miejscowości >>>
 • Jelsainformacje o miejscowości >>>
 • Stari Grad - to najstarsze miasto na wyspie, rówieśnik Arystotelesa. Po wcześniejszej wizycie w Hvarze Stari Grad, może jednak lekko rozczarowywać. Znajduje się on w miejscu, gdzie niegdyś stała starożytna latarnia morska. W roku 384 p.n.e. Grecy z wyspy Parosa na Morzu Egejskim, założyli miasto na wyspie Hvar, które nazwali Faros. Historyczne serce wyspy Hvar, antyczne Faros (Stari Grad), zbudowane jest w miejscu, gdzie głęboki morski zalew przechodzi w urodzajne ziemie wyspy, arkadyjska dolinę, która już od tamtych czasów obsadzona jest winoroślami i drzewami oliwnymi. Stara część miasta zachowała tradycyjny styl architektury i jako taka ma wyjątkową wartość turystyczną. W 2009 roku komisja ds. dziedzictwa kulturowego UNESCO wpisała na listę sześć nowych pozycji, wśród których znalazł się Stari Grad na wyspie Hvar. Informacje o miejscowości >>>

Plaże:

 • Dzika plaża poniżej szutrowej drogi prowadzącej południowym wybrzeżem wsypy z Sv. Nedjelji do Hvaru

Drogi:

 • szutrowa, przepiękna, widkowa, wąska, kręta droga prowadzącej południowym wybrzeżem wsypy z Sv. Nedjelji do Hvaru

Aktywności:

 • kajaki morski lub windsurfing wypożyczany u Mira
 • trekking, wycieczki rowerowe.

 

TOPO:

Dostępne również na miejscu u właściciela Cliffbase’u.

 

.....................................................................................................................................................................

Inne powiązane strony i wiadomości:

POWRÓT